Duyuru ->
Geri
FEDERASYON KULÜPLERİMİZ ANTRENÖRLER HAKEMLER BOKS SPORU SPORCU SAĞLIĞI ve BESLENME LİNKLER
Ziyaretçi Sayısı 4.637.157

GARBİS ZAKARYAN

Efsanelerimiz sayfalarının ikinci konuğu Demir Yumruk lakabıyla anılan, Türk Boksu'nun yetiştirdiği ender isimlerden, Boksumuza hem sporcu hem de antrenör olarak büyük hizmetler veren Garbis Zakaryan.

Efsanelerimiz dizisi, İstanbul Boks İl Temsilciliği Organizasyon Komitesi üyesi S. Ömer Ekinci ve Basın Komitesi Sorumlusu Cumhur Özkanber'in Garbis Zakaryan ile Taksim Spor Kulübü kulüp binasında yaptığı söyleşiyle devam ediyor.


Cumhur Özkanber  :  Öncelikli olarak , boks sporuna ne zaman, nerede ve kimin teşvikiyle başladınız?

Garbis Zakaryan  :  1944 yılında Galatasaray Kulübü'nün Hasnun Galip Sokağı'ndaki lokalinde Cumartesi- Pazar günleri boks maçları yapılırdı.14 yaşında küçük bir çocuktum o zaman.O maçları seyretmeye gidiyorduk.Bu maçları izlerken Boks’a karşı bir sevgi oluştu içimizde.1944 yılında Beyoğlu Spor Kulübüne müracat ettim.Mahalleden arkadaşlarımız o kulüpte Jimnastik yapıyordu.Gittiğimde ufak, cılız bir çocuk olmamdan dolayı kuşkuyla baktılar.Ne yapmaya geldin dediler, "Boks yapacağım" dedim.Tabii kovulduk.Dediler ki "Öncelikle birkaç sene Jimnastik yap, vücudun gelişsin, ondan sonra Boks’a çıkarsın".İkinci sefer tekrar Boks antremanına gittim tekrar kovuldum.Artık kova kova bıktılar ve devamlı gitmeye başladık.Sonra Taksim Kulübü’nde Boks şubesi kuruldu, orada başladık.Sonra Galatasaray Kulübü’ne geçtik, şampiyonluklar kazandığımız seneler Galatasaray'daki yıllarımdı.Amatör olarak 200'e yakın müsabakam var.1948 yılında İstanbul Şampiyonu oldum. O sene Türkiye Şampiyonası yapılmadı.1949 yılında İstanbul Şampiyonası’na katıldım, şampiyon oldum.Aynı yıl Ankara’da Türkiye Şampiyonası’na katıldım, Türkiye Şampiyonu oldum.Ama bunlar amatör dereceler.1950 yılında da yine hem İstanbul hem Türkiye şampiyonu oldum.1950 yılında Mahmut Kefeli'nin teşvikiyle profesyonel olduk.Tabi o zaman bizim federasyon profesyonel lisans veremediğinden Avrupa Boks Birliği'ne müracaat ettik.Profesyonel lisanslarımız oradan geldi.Profesyonel olarak 51 müsabaka yaptım.34 galibiyet , 8 mağlubiyet ve 9'u da beraberlikle bitti.Ki bu 8 mağlubiyeti yurtdışında yaptığım maçlarda aldığım için, birçoğunda haksız kararlar da var.Mesela Lübnan'da dövüştüm , Mısır’da dövüştüm , Paris’te dövüştüm , Almanya’da dövüştüm , Brezilya’da dövüştüm profesyonel olarak.Ondan sonra 1966 yılında boksu bıraktım.Bırakmadan evvel, Federasyon başkanımız, beni federasyon antrenörü olarak vazifelendirdi.Antrenör olarak hizmet verdim.Sonra Cemal Kamacı'yla çalışmaya başladık.Şimdi ise yaşlandığım için elimi çektim, fırsat buldukça antreman yapmaya çalışıyorum.

Cumhur Özkanber  :  Boks Sporu’nda aktif sporcuları takip ediyor musunuz?

Garbis Zakaryan  :  Tabi ki, Avrupa Şampiyonası’na katılan sporcular iyi , bayan sporculardan iyi sporcular var.İmkan verilirse iyi boksörler yetişecek.Ama imkanlar bu kadar.Çok uzağa gitmeyelim , bir futbol şampiyonasında gazetelerde çarşaf çarşaf haberler var.Ama bir İstanbul Boks Şampiyonası yapılıyor, büyüteçle haber arıyoruz , nerede olduğunu bulup okumak için.

Cumhur Özkanber  :  Türkiye'de boks yapan amatör boksörlere öğütleriniz nelerdir?

Garbis Zakaryan  :  Öncelikle çok çalışmak , düzenli çalışmak, yemesine içmesine dikkat etmek ve hocasının sözünden çıkmamak.Ben boks yaptığım dönemde gece 22.00 yi geçmezdim.Ben de gençtim’ gezmesini eğlenmesini bilirdim ama müsabaka dönemlerinde hiçbir yere gitmezdim.

S. Ömer Ekinci  :  Yakın tarihte buna iyi bir örnek gördük aslında.12 yaşında Beşiktaş'lı bir futbolcu kardeşimiz Barcelona Kulübü tarafından transfer edildi.Ama basınımız o kadar ön plana çıkardı ki, gazetelerin televizyonların gündeminden inmedi. Sizce genç sporculara bu kadar baskı doğru mu?

Garbis Zakaryan  :  Tabii ki eğer şımarmazsa istikbali var. Ama o yaşta bir sporcunun da bu kadar baskıyı ne kadar kaldırabileceği mechul.Basında şurada burada çıkıp da "ben neymişim" diye şımarırsa spor hayatı biter.

Cumhur Özkanber  :  Profesyonel boksu takip ediyor musunuz ve Türkiye'de profesyonel boksun aktif hale geçmesini isteyenlerden misiniz?

Garbis Zakaryan  :  Elbette istiyorum. Türkiye'de amatör boks olduğu için boksörlerin hedefi yok, en fazla Türkiye Şampiyonu olabiliyor, ondan sonrası yok.Ama profesyonel boksta böyle birşey yok.Bu işi meslek olarak yapıyor profesyoneller.Geçimini bokstan sağlıyor.Mesela Cemal Kamacı Avrupa Şampiyonu oldu , sonra profesyonel oldu.

S. Ömer Ekinci  :  Cemal Kamacı röportajımızda, Sayın Kamacı söylediğinde ben çok şaşırmıştım.Profesyonel lisansların o zaman yurt dışından geldiğini söylemişti.O dönemi anlatırmısınız?O zamanki boks ile şu anki boksu kıyaslar mısınız?

Garbis Zakaryan  :  O zamanlar boksla ilgilenen kişiler boksu çok seviyorlardı.Mesela Fevzi ağabeyimiz teker teker gazeteleri dolaşır bülten verirdi.Gazeteciler de onu çok severdi, onun her söylediğini gazetede yazarlardı.Şimdi böyle birşey yok, boksa yine gönül verenler var ama yeterli değil.Şuan görüyoruz, Ahmet Cömert Boks Turnuvası yapılıyor, gazetelerde bulamıyoruz.

Cumhur Özkanber  :  İstanbul Boksu’nun Türk boksuna hizmetleri uzun yıllardan beri süregelmekte.2007 senesine ilk olarak Sivas’ta Ferdi Gençler Şampiyonası yapıldı. İstanbul takım halinde birinci oldu.Ardından Mersin’de Türkiye Yıldızlar Ferdi Boks Şampiyonası yapıldı, İstanbul yine birinci oldu.Son olarak da Kayseri’de Bayanlarımız şampiyon oldu. Sizce İstanbul dışında boksa bakış açısı mı zayıf yoksa İstanbul'un barındırdığı büyük kulüplerin etkisi mi? Mesela Fenerbahce, Tekel ve BJK Kulupleri’nin Turk ve Istanbul Boksu’nda buyuk emekleri var.Bu kulüplere ek olarak Kıraç Belediyesi Boks Kulübü’nün yükselişi göze çarpıyor, Perpa Spor Kulübü çok iyi sporcular yetiştiriyor.Erenköy Spor Kulübü boks şubesini aktifleştirdi.

Garbis Zakaryan  :  Evet, mesela, FB Kulübü boksa çok önem gösteriyor.Eskiden beri Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul önplanda olur.

Cumhur Özkanber  :  iz Il Temsilcimiz Sayin Ömer Karadeniz'in ekibi olarak son 2 yılda İstanbul’daki tüm boks organizasyonlarında aktif görev alıyoruz.Geçenlerde BJK Antrenörü Erdinç Hoca’yla sohbette dedim ki "Türkiye Şampiyonası’na gidemedik, acaba nasıl geçti".Kendisi şöyle dedi "Gitmeye gerek yok ki , İstanbul Şampiyonası eşittir Türkiye Şampiyonası. Bir Ankara’nın TSE kulübü yok, bir de Trabzon’un Belediye Kulübü yok. Onun dışındakilerin hepsi İstanbul’da.

S. Ömer Ekinci  :  Evet, Ahmet Cömert Şampiyonası için de eski Balkan Şampiyonası’na eş deniyor. Bu arada başka bir konu; biz Sayın Ömer Karadeniz başkanlığında yürüttüğümüz Organizasyon Komitesi olarak , Türk Boksu’nun hizmetine sunduğumuz www.istanbulboks.org sitesi ile geçen yıl bir ilke imza attık.Büyükçekmece'deki turnuvayı baştan sona sitemizde canlı yayınladık.Hava koşulları ve salonun uzakta olmasından dolayı seyirci anlamında büyük bir kitleye ulaşamadık ama internetten çok büyük bir izleyici kitlesi turnuvayı takip etti.Bu gibi faaliyetlerle ve teknolojinin gelişimiyle boksun gelişimine katkıda bulunabileceğimiz için mutluyuz.

Garbis Zakaryan  :  Sizin gibi bu işi seven arkadaşlar uğraşırsa muhakkak ki çok daha iyi olur.Bu iş bir gönül işi sevmeden olmuyor.Yeri geliyor işini gücünü bırakıyorsun.

Ömer EKİNCİ  :  Garbis Ağabey , sizce Boksumuz eski şöhretine, eski etkisine, eski izleyici kitlesine kavuşur mu?

Garbis Zakaryan  :  Tabii kavuşur neden kavuşmasın.Ama herşeyden önemlisi propagandayı iyi yapabilmekte.Basın gereken ilgiyi gösterirse iyiye gider.Bir de müsabakalar çok uzak yerlerde yapılıyor.Eskiden Sergi Sarayı’ndaydı, her taraftan seyirci gelebiliyordu.Şimdi ise ben bile , 2 sene evvel arkadaşların arabasıyla Esenler'deki turnuvayı çok zor bulduk.Seyirci buraya nasıl gelsin?

Cumhur Özkanber  :  Esenler’deki şampiyonayi hatırlattınız, ben de konuyu biraz açmak istiyorum.Esenler’deki Türkiye Sampiyonası’nda 20 kişilik bir Boks Duayenleri grubu vardı , orada Orhan Ayhan mikrofonla tek tek anons etti sizi, İl Temsilcimiz Ömer Karadeniz sizlere birer plaket takdim etti.O gün bizim için çok güzel ve özel bir gündü.O akşam eve gittiğimde dedemle yaptığım sohbette bunun önemini çok iyi anladım.Bana sizlerle ilgili o kadar güzel şeyler anlattılar ki sizinle aynı ortamda bulunmaktan çok onur duydum.

Garbis Zakaryan  :  Bizim için de hatırlanmak onurlanmak çok güzel.

Cumhur Özkanber  :  O gün çekilen fotoğraflar da tarihe çok güzel notlar,enstanteneler olarak düştü.Bu arada sizinle şuan Taksim Spor Kulübü’ndeyiz.Burada neler yapıyorsunuz.Hangi branşlar var burada?

Garbis Zakaryan  :  Voleybol , Basketbol ve Futbol branşları var.

S. Ömer Ekinci  :  Bu arada Sayın Zakaryan, şuan Amatör Boks’u takip ediyorsunuzdur mutlaka.Tekel, Beşiktaş ve Fenerbahçe arasında ciddi bir rekabet var.Diğer kulüpler de çok iyi sporcularla iyi dereceler alabiliyor.İrfan Polat yönetiminde Tekel geçen yılı şampiyon olarak tamamladı.

Garbis Zakaryan  :  Tekel kulübü geçmişten beri hep başa güreşiyordu.Çok iyi sporcular yetiştiriyor.

S. Ömer Ekinci  :  Galatasaray'ın olmaması sizce boksu nasıl etkiliyor.Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın olmadığı bir boks, rekabet ortamının olmadığı bir boks düşünülebilir mi?

Garbis Zakaryan  :  Galatasaray eskiden boksta çok iyi durumdaydı.Diplomat Şükrü Elekdağ bizim ağır siklet boksörümüzdü.Dilerim ki tekrardan boks şubesini açarlar da rekabet tribünlere yansır.

Cumhur Özkanber  :  Fenerbahçe’nin başarısında tabi ki yöneticilerinin boksa olan ilgisi çok önem taşıyor.Çok iyi antrenörleri var ,tesisleri var.Diğer büyük kulüplerin de bu şekilde iyi yönde çabaları var. Evet, Boks dışındaki hayatınız hakkında birkaç soru sormak istiyoruz.Boks dışında neler yaptınız ve yapıyorsunuz.?

Garbis Zakaryan  :  Ticaretle uğraştım uzun seneler, ama artık onu da bıraktım, çekler senetler ödenmiyor.En güvendiğin adam ödeme yapmıyor.Artık ticaretin de tadı kalmamıştı.İki oğlum var, biri burada Tıp Fakültesi’ni bitirdi.Kartal Devlet Hastanesindeydi.Oradan ayrıldı şimdi İsviçre Sigorta'nın genel müdür yardımcısı.Diğer oğlum 20 sene evvel Amerika'ya gitti.Halen orada.Torunlarım var ,onlarla vakit geçiriyorum.Kışları Şişli'deyim, yazın Kınalı Ada'da bir evim var orada oturuyorum.

S. Ömer Ekinci  :  Türk Sporu’nda bir istikrar sorunu var, Basketbol Şampiyonu’muz, A Milli Futbol Takımı’mız, Kulüplerimiz kısa vadeli başarılar alıp sonra düşüşe geçiyor.Boksta da aynı sorun var.Ne düşünüyorsunuz? Sinan Şamil Sam hakkında ne düşünüyorsunuz?

Garbis Zakaryan  :  Elbette, sert vuran bir arkadaş, zaten kuvvetli vuran adam çok hareketli olamaz.Çünkü hareketli olursa o kuvvette vuramaz.

S. Ömer Ekinci  :  Televizyonlarda izlediğimiz özel Kick-Boks turnuvaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Garbis Zakaryan  :  Onun boks ile alakası yok , olimpik bir spor değil, boksun bir zerafeti var.

S. Ömer Ekinci  :  Sevgili Garbis Zakaryan ağabey, bize vakit ayırdığınız ve Türk Boks'una yaptığınız hizmetlerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Garbis Zakaryan  :  Ben teşekkür ediyorum, boksa hizmet veren tüm arkadaşlarımı can-ı gönülden kutluyorum.

GARBİS ZAKARYAN 20 GARBİS ZAKARYAN 19 GARBİS ZAKARYAN 18 GARBİS ZAKARYAN 17 GARBİS ZAKARYAN 16 GARBİS ZAKARYAN 15 GARBİS ZAKARYAN 14 GARBİS ZAKARYAN 13 GARBİS ZAKARYAN 12 GARBİS ZAKARYAN 11 GARBİS ZAKARYAN 10 GARBİS ZAKARYAN 9 GARBİS ZAKARYAN 8 GARBİS ZAKARYAN 7 GARBİS ZAKARYAN 6 GARBİS ZAKARYAN5 GARBİS ZAKARYAN 4 GARBİS ZAKARYAN 3 GARBİS ZAKARYAN 2 GARBİS ZAKARYAN 1 GARBİS ZAKARYAN 35 GARBİS ZAKARYAN 34 GARBİS ZAKARYAN 33 GARBİS ZAKARYAN 32 GARBİS ZAKARYAN 31 GARBİS ZAKARYAN 30 GARBİS ZAKARYAN 29 GARBİS ZAKARYAN 28 GARBİS ZAKARYAN 27 GARBİS ZAKARYAN 26 GARBİS ZAKARYAN 25 GARBİS ZAKARYAN 24 GARBİS ZAKARYAN 23 GARBİS ZAKARYAN 22 GARBİS ZAKARYAN 21
Yorumunu Facebook'ta Yap
Yorumunu Site Üzerinden Yap
6.6.2020 20:21:21
IP'niz: 18.206.187.81 
>>
Okuyamıyorsanız YENİLEYİN! | Lütfen Karakterleri YUKARIYA girin!
Küfür, hakaret,inançlara saldırı vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz!